Přeskočit na obsah »

Prát či neprat? A na kolik? To je to, oč tu běží

Vyprat prádlo v ruce nebo v pračce? A na kolik stupňů? Taky si občas lámete hlavu s tím, co znamenají jednotlivé symboly na vašem oblečení? Aby totiž vaše prádlo vypadalo dlouho jako nové, je potřeba znát, co jednotlivé symboly znamenajíPředejdete tak tomu, že už po prvním vyprání váš oblíbený kousek vybledne, ztratí tvar nebo se dokonce poškodí. Štítky proto nestříhejte a pojďte se raději podívat, co tedy jednotlivé značky představují. 


Začneme tím nejzákladnějšímZnačka vaničky symbolizuje praní. V ní pak najdete číslo, které odpovídá stupňům, na které můžete dané prádlo vyprat. Pokud je navíc vanička podtržená, znamená to, že oblečení vyžaduje jemný program s méně otáčkami a mírnějším mácháním


Někdy se můžete setkat i s touto značkou. Zobrazený puntík uprostřed vaničky symbolizuje teplotu. Jeden puntík znamená praní prádla v maximální teplotě do 30 °C, dva puntíky do 40 °C a tři puntíky do teploty 60 °C.

 
Tento symbol najdete u oblečení, které se smí prát pouze v ruce. Nedoporučujeme prát ani v režimu ručního praní. Nechcete přece riskovat, že po vytáhnutí z pračky se materiál srazí nebo zežmolkovatí, vy si tak váš oblíbený kousek už nikdy neoblečete. Raději ho proto přemáchněte v ruce. 

 
Posledním důležitým symbolem u praní je tato přeškrtnutá vanička. Pokud se s ní někdy setkáte, asi vás logicky napadne, že se prádlo nesmí prát. A máte naprostou pravdu. Navíc tato značka znamená, že byste se měli vyhnout také jakémukoliv namáčení vašeho oblečení. 

Nenašli jste symbol, který jste hledali? Přinášíme vám stručný přehled nejčastějších z nich.  

Aby materiál vašeho oblečení zůstal kvalitní i po 234. vyprání, nezapomeňte používat ekologické prací prostředky, které ho ochrání a prodlouží tak jeho životnost. Navíc ekologické složení pracích prášků určitě ocení nejen vaše prádlo, ale i pokožka, která vám tak bude opravdu vděčná.