Přeskočit na obsah »

Jak vyprat péřovou bundu či kabát?

Taky se děsíte toho, kdy se vaše péřovka či kabát opět ušpiní a vy tak budete muset obíhat všechny čistírny v okolí? Nejen, že to zabere spoustu času, navíc levná záležitost to taky zrovna není. Přinášíme vám proto pár tipů, díky kterým ušetříte nejen čas, ale taky peníze za novou bundu. Stačí se řídit pár pravidly a bundu si příště můžete vyprat klidně doma.  

Možná jste taky vyrostli na tom, že péřové bundy a kabáty nemůžete prát v pračceKvalitní péřová bunda nebo kabát není levná záležitost, a proto je raději zanesete do čistírny. S tím je ale konecPokud jsou vaše péřové kousky kvalitnímůžete je bez obav hodit do bubnu pračky. Poradíme vám, jak je vyprat, aby zůstaly pořád hezky načechrané 

Než vložíte péřovou bundu do pračky, měli byste nejdříve zkontrolovat symboly na štítku, který obvykle najdete na švu vnitřní strany bundy. Symboly by vám měly napovědět, zda oblečení můžete vůbec prát a na kolik stupňů. V případě, že plánujete dát vaši péřovku do sušičky, měl by štítek informovat, při jaké teplotě ji můžete sušit.  

Jaký prací prostředek vlastně použít? 

Úplný základ pro praní jakéhokoliv péřového oblečení je zvolit správný prací prostředek, který je speciálně určený pro oblečení obsahující peří. Nikdy neperte bundy a kabáty naplněné peřím ve vašem běžném pracím prášku. Peří je totiž pokryto přirozenou vrstvou tuku, kterou byste běžným pracím práškem poškodili nebo dokonce úplně odstranili. Tím by přišlo o svou jedinečnou termoizolační vlastnost, díky které vám je v bundě tak příjemně teplo. Prací prostředek, určený pro péřové oblečení, navíc dokáže do jisté míry také obnovit voděodolnost látky vaší bundy nebo kabátu. Dejte si pozor také na aviváž, kterou nikdy nepoužívejte na tento druh oblečení. Narušuje totiž pevnost a strukturu vláken a vaše oblečení by tak rychle ztratilo svůj tvar. Zapomeňte také nzměkčovadla či bělidla. 

Jak prát krok po kroku péřové oblečení?

1. Než vložíte oblečení do pračky, pečlivě zkontrolujte, že máte všechny kapsy prázdné (i ty vnitřní). Následně zapněte všechny suché i klasické zipy, druky a knoflíky. 

2. Zvolte speciální prací prostředek na péřové oblečení a nastavte šetrný program nebo program na jemné prádlo bez ždímání a odstřeďování. 

3. Teplotu zvolte maximálně na 40 °C. 

4. Po máchání vodu z bubnu pračky pouze vypusťte. Následně bundu či kabát vytáhněte, zlehka promačkejte v rukou a protřepejte. Ideální je oblečení vložit do sušičky a nastavit ji na nízkou teplotu. Vaše oblečení tak bude krásně nadýchané a dokonale suché. Pokud tuto možnost nemáte, bundu pověste na ramínko, nechte ji chvilku okapat a pomocí ručníku z ní vyždímejte co nejvíce vody.  

5. Bundu sušte při pokojové teplotě v dobře odvětrávané místnosti. Nezapomeňte, že byste měli oblečení sušit ve vodorovné poloze alespoň tři dny. Během sušení bundu či kabát pravidelně protřepejte a otočte, aby v nich nevznikaly chuchvalce peří, které by začaly kvůli vlhkosti plesnivět.  

6. Nikdy nesušte péřové oblečení na přímém slunci, vždy zvolte alespoň polostín. Peří by se totiž přesušilo a začalo se lámat. Stejně tak není vhodné ani sušení na topení.     

Péřové oblečení v sušičce 

Pokud vlastníte sušičku, sušte v ní péřové oblečení maximálně na 30 ° Celsia. Použít můžete i speciální míčky, tzv. ježečky na sušení. Ušetří vám spoustu práce, protože pomáhají rovnoměrně rozmístit a načechrat peří. Navíc také sníží dobu sušení vašeho oblečení. Místo ježečků můžete použít i obyčejné tenisové míčky. Je však potřeba je poprvé vyprat, aby přestaly pouštět chlupy. Po 15 až 20 minutách bundu či kabát vytáhněte, protřepejte a nechte nějakou dobu vychladnout ve vodorovné poloze. Až poté můžete oblečení schovat do šatníku. 

Hledáte účinné prací prostředky, které si poradí i s odolnými skvrnami? Podívejte se na nabídku speciálních pracích prostředků, které uspokojí i nejnáročnější pradlenky.

Jak vyprat péřovou bundu či kabát?