Přeskočit na obsah »

Skvrny, strašák každé hospodyňky. Poradíme vám, jak na ně vyzrát!

Každému se někdy stane nehoda. Stačí chvilka nepozornosti a na vašem oblíbeném oblečení se objeví skvrna od vína, mastnoty, krve nebo také pryskyřice (smůly). Nemusíte zoufat, my vám poradíme, jak tyto skvrny odstranit. Důležité je jednat rychle. Známě však také postupy, jak se zbavit i zaschlých skvrn.

 Jak vyčistit skvrny

Skvrny od červeného vína

Sůl – Na mokrou skvrnu od vína nasypte, co nejrychleji, velké množství soli. Ta pohltí vlhkost a částečně také červenou barvu. Nechte ji působit alespoň 15 minut. Poté oblečení vyperte v pračce nebo v rukou (pokud máte strach, že by se skvrna zaprala).

Bílé víno – Na mokrou skvrnu od červeného vína nalijte víno bílé. Nechejte chvíli působit a poté přeperte v rukou obyčejným mýdlem. Následně vyperte oblečení v pračce.

Citrónová šťáva – Skvrnu pokapejte čerstvou citrónovou šťávou. Nechejte chvíli působit, následně přeperte v rukou a poté v pračce.

Ocet – Je vhodný pokud již skvrna stihla zaschnout. Smíchejte zhruba dvě polévkové lžíce octa se třemi litry vody. Tkaninu ponořte do tekutiny a nechejte působit alespoň 30 minut. Poté oblečení přeperte v rukou a následně v pračce.

 Jak vyčistit skvrny

Skvrny od mastnoty

Prostředek na nádobí – Na skvrnu naneste trošku přípravku na nádobí a houbičkou nebo v ruce protřete. Pokud skvrna prosákla, naneste prostředek i z druhé strany. Nechejte působit a poté místo propláchněte vodou, octovou vodou nebo citrónovou vodou. Prádlo následně přeperte v ruce a poté vyperte v pračce.

Kypřící prášek nebo jedlá soda - Prášek na pečení nebo jedlou sodu dejte do misky a smíchejte s trochou vody. Vzniklou kaši naneste na skvrnu a nechejte působit. Poté propláchněte pod tekoucí vodou a vyperte běžným způsobem.

Škrob – Posypte jím mastnou skvrnu a nechejte alespoň 15 minut účinkovat. Škrob následně odstraňte a oděv vyperte běžným způsobem.

 

Skvrny od pryskyřice (smůly)

Odlakovač na nehty – Na skvrnu od pryskyřice nalejte obyčejný odlakovač s acetonem a nechejte působit. Látku vyperte v rukou a následně v pračce.

Benzín – Na znečištěné místo nalejte technický benzín, benzen, líh nebo trichloretylen. Nechejte chvíli působit a poté důkladně vyperte v rukou a následně také v pračce.

Olej a saponát – Vodu, olej a saponát smíchejte ve stejném poměru -  1/3 z každé tekutiny. Na běžně velkou skvrnu by mělo stačit celkové množství tekutiny okolo 50-100 mililitrů. Kapalinu nalijte na znečištěné místo a promnutím mezi prsty odstraňujeme pryskyřici. Látku následně vyperte v ruce a v pračce.

 Jak vyčistit skvrny

Skvrny od krve

Studená voda a mýdlo – Skvrnu namočte do studené vody a naneste na ni obyčejné mýdlo. Látku nechejte ve vodě odmočit a následně properte v rukou. Pokud je skvrna na čalounění, matraci nebo koberci, vyčistěte ji namočeným hadříkem ve studené, mýdlové vodě.

Zubní pasta – Pastu jednoduše naneste na skvrnu od krve, nechte ji zaschnout a následně důkladně propláchněte studenou vodou. Poté látku vyperte běžným způsobem.

 Jak vyčistit skvrny

Odstraňovače skvrn

Pro vyčištění skvrn můžete použít také naše speciální odstraňovače. Pomáhají spolehlivě odstranit nečistoty ze všech druhů tkanin. Působí důkladně, ale zároveň šetrně. Perfektně a bez námahy odstraní i ty nejodolnější skvrny bez předpírky při všech teplotních stupních. Vybrat si můžete tekutou nebo práškovou variantu.

 

Jak vyčistit skvrnyJak vyčistit skvrnyJak vyčistit skvrny

                Qalt Atak práškový                               Qalt Q-Grand tekutý                            Qalt Batole Antiflíček 
                 odstraňovač skvrn                                odstraňovač skvrn                                     čistič skvrn