Přeskočit na obsah »

Jak jednoduše a účinně vyčistit pračku? To si povíme v následujícím návodu.

Každý domácí spotřebič potřebuje pro své kvalitní a bezchybné fungování pravidelnou péči a údržbu. Stejně jako lednice nebo vysavač, potřebuje i pračka občas vyčistit a zkontrolovat svou funkčnost. Vápenné usazeniny způsobuje tvrdá voda, zatímco tmavý povlak a sraženiny jsou mikročástice vláken, bakterie, zbytky pracích prostředku a nečistoty ze samotného prádla. Nepříjemný zápach způsobují plísně a bakterie, které se množí ve vlhkém prostředí pračky. Usazeniny se v pračce tvoří na místech, kde nedochází k mechanickému tření prádla o vnitřní prostor pračky. Všechny součásti pračky jako je přívodní hadice na vodu, přihrádka na prací prostředek, buben, dvířka, těsnění a vypouštěcí filtr je třeba pravidelně čistit. Jedině tak zajistíte, že se vám z pračky nebude šířit nepříjemný zápach a vaše prádlo bude čisté a voňavé.

 buben_pracky


Filtry přítokové vody

Prvním krokem je vyčištění přívodní hadice. Příčinou pomalého napouštění vody do pračky bývá zanesené filtrační sítko nebo nízký tlak vody v potrubí. Odpojte spotřebič od elektřiny a zastavte přívodní kohoutek na vodu. Většina praček má na začátku nebo na konci přívodní hadice sítko, které brání před vniknutím nežádoucích nečistot (rez z potrubí, vápenné usazeniny) do systému pračky. Odšroubujte přívodní hadici a zkontrolujte, zdali není filtr zanesený. Většinou bývá zanesen u spotřebičů, které k praní využívají studniční vodu. Opláchněte filtrační sítko pod tekoucí vodou a kartáčkem odstraňte nános. Taktéž zkontrolujte druhou stranu přívodní hadice. Zde bývá filtrační sítko umístěno v těle pračky a uvidíte jej po odšroubování hadice. Pokud máte oba filtry čisté, umístěte je zpět a našroubujte hadici. Dejte si pozor, aby vám z hadice nevypadlo těsnění.

 filtr_pracky


Přihrádka na prací prostředek

Dalším krokem je vyčištění přihrádky na prací prostředek. Přihrádku z těla pračky vysunete zmáčknutím pojistky v přihrádce a lehkým zatažením jí celou vysuňte ven. Nyní ji důkladně vyčistěte houbou, kartáčkem a prostředkem na mytí nádobí. Přihrádka na prostředek je většinou rozdělena na 3 části (hlavní praní, aviváž a předpírka). Než přihrádku vložíte zpět do pračky, vyčistěte kartáčkem a houbou prostor pro přihrádku v pračce. Věnujte zvýšenou pozornost horním tryskám na napouštění vody. Vložte přihrádku zpět do pračky a ujistěte se, že je správně zasunutá. Není na škodu v průběhu pracího cyklu zkontrolovat napouštěcí trysky a zjistit, zdali voda protéká rovnoměrně a splachuje všechen prací prostředek.

 prihradka_pracky


Buben a těsnění

Hlavní součástí pračky je kovový buben a gumové těsnění kolem dvířek. Než se pustíte do čištění zkontrolujte pohledem, zdali se na bubnu pračky netvoří rez. To by mohlo znamenat vážný problém vedoucí až k úplnému zničení pračky. Pokud je buben v pořádku, můžete se vrhnout na gumové těsnění pračky. Těsnění můžete čistit běžným přípravkem na koupelny nebo přípravkem na nádobí. Houbou namočenou v čistícím přípravku důkladně odstraňte ze záhybů veškeré usazeniny a nečistoty. Můžete použít také ocet, ale s ním opatrně jelikož ocet je kyselina a může způsobit korozi kovových částí pračky. Nepoužívejte hrubé nástroje jako jsou kartáče nebo drátěnky, mohli byste způsobit protržení těsnění pračky. Nyní byste měli mít celé těsnění pračky čisté a můžete pokračovat u dvířek pračky. Vyčistěte je obdobně jako gumové těsnění.

 tesneni_pracky


Odtokový filtr

Nyní můžete přejít k samotnému odtokovému filtru. Ten se většinou nachází v pravé dolní části pračky pod ochranným krytem. Doporučujeme prolistovat návod k obsluze nebo pohledat na internetu, jak se u vašeho modelu pračky tento kryt odstraňuje. U některých modelů je k dispozici pomocná odtoková hadička. Tu umístěte do mísy a otevřete. Přebytečná voda by měla odtéct. Pod filtr pračky vložte dostatečně velký ručník, který nasaje vodu vytékající ze spotřebiče. Nyní pomalu odšroubujte závit filtru proti směru hodinových ručiček a filtr vyjměte z pračky. Pravděpodobně vám z pračky vyteče velké množství zbytkové vody a nečistoty. Pokud jste filtr nikdy nečistili pravděpodobně zde naleznete spousty usazenin, vlasů, kamínků a dalších různých předmětů které zůstaly omylem v kapsách oblečení. Filtr vyčistěte kartáčem pod tekoucí vodou. Zkontrolujte, zdali v zásuvce pro filtr nezůstal žádný cizí předmět nebo usazeniny, které by mohly způsobit zablokování odtokového čerpadla. Poté filtr našroubujte zpět do těla pračky a máte nejtěžší práci za sebou.

 filtr_pracky_1


Připojte spotřebič do elektřiny, otevřete kohoutek na vodu a překontrolujte, zdali nikde neprotéká voda. Nyní do přihrádky na hlavní prací prostředek nasypte Qalt čistič praček, zapněte spotřebič a spusťte prací program bavlna na 60-90 stupňů. Čistící přípravek vyčistí pračku na místech, kde to ručně není možné, vnější část bubnu od vápenných usazenin, vanu pračky, topné těleso, systém cirkulace vody a odtokové potrubí.

qalt_cistic

 

Rady na závěr:

1) Perte na 60°C – 90°C alespoň 1x po deseti pracích cyklech. Vysoká teplota zamezí množení plísní a bakterií.

2) Alespoň 4x za rok použijte speciální prostředek na čištění praček a myček Qalt. (odkaz zde)

3) Dvakrát za rok proveďte ruční vyčištění pračky. Vyčistěte filtry přítokové vody a odtokový filtr, nádobku na přípravky a gumové těsnění pračky.

4) Po každém pracím cyklu nechte dvířka pračky otevřená. Zamezíte tím tvorbě bakterií a plísní uvnitř pračky.

5) Po použití kyseliny octové nechte pračku vždy důkladně proprat čistou vodou se sodou.

6) Před praním z kapes vždy vytáhněte všechny předměty.

7) Podprsenky s kosticí perte pouze v ochranném sáčku na praní.


Přečtěte si také:


Upozornění: tento návod je pouze všeobecnou příručkou, při čištění pračky vždy postupujte dle návodu k použití pračky a dodržujte doporučený postup výrobce, za případné škody bohemiadrogerie.cz nenese žádnou zodpovědnost