Přeskočit na obsah »

Jak prát záclony aneb konec špinavým záclonám

Možná si mnozí z vás řeknou, že záclona visící záclona je prakticky stále čistá a stejně bílá a že je není třeba prát tak často. Opak je pravdou. Záclony fungují jako mocný magnet na prach a proto doporučujeme jejich praní alespoň 1x za 3 měsíce. Nenechávejte je jako poslední součást vánočního a jarního úklidu domácnosti.

 

Záclona 


Převážná většina dnešních záclon je vyrobena z polyesteru, což je velmi jemný materiál, zasluhující jemnou péči. Neplatí pro ně běžné postupy, na které jste zvyklí u bavlněného prádla. 


Co se v tomto článku dočtete?

  • Proč prát záclony
  • Postup praní záclon
  • Co je potřeba
  • Jak dlouho to potrvá
  • Jaké budou náklady

 

Proč prát záclony?

Myslím, že se určitě shodneme na tom, že špinavé záclony jsou nejen nehygienické, ale zároveň nepůsobí vůbec esteticky. Vzhledem k prachu, který se na nich usazuje. A neusazuje se na nich pouze prach nýbrž i jiné nečistoty jako mastnoty z vaření a smažení a také pokud se v domácnosti kouří je po čase vidět zažloutlý povrch záclony, častým jevem bude taky zašpiněná záclona od nějakých potravin. Kdo má děti určitě ví o čem je řeč. Určitě byste si nepřáli, aby byly záclony špinavé, když k vám přijde návštěva. 

Zaprášené záclony při každém průvanu nebo dotyku doslova chrlí prachové částice a roztoče po vašem domově. A to si opravdu nepřejete. 

 

 

3 důvody proč prát záclony pravidelně:

  • Odstranění skvrn a nečistot
  • Odstranění prachu
  • Obnovení jasu barev

 

Správný postup praní záclon

Praní záclon by se mělo řídit několika zásadními pravidly. Určitě je dobré, vzít na vědomí, že dobrým způsobem je ruční praní, kdy záclony ponoříte do horké vody například ve vaně. Odpadá tak riziko, že by došlo k poničení záclon. Je ovšem jasné, že většina z vás chce použít jednodušší způsob praní v pračce, který je skoro bezpracný.

 

Prací programJak tedy nastavit prací program

Pokud tedy na praní záclon použijete pračku, nastavte vždy program, který je určený na velmi jemné prádlo. Důležitá je určitě teplota vody a počet otáček, které pračka vykoná za minutu. Voda by měla mít teplotu maximálně 30°C. Pokud jde o otáčky, nastavte pračku maximálně na 400 ot./min. Pokud byste, rychlost otáčení bubnu nechali vyšší, hrozilo by roztrhání záclon v pračce. Záclony by pak po vytažení byly na vyhození do koše. A proto je dobré tohle pravidlo nezanedbat. Zdroj: prozeny.cz

Prací pytlíkPoužití pracího pytlíku při praní záclon

Velice často a to převážně u starších praček se stává, že se záclona zatrhne v pracím bubnu a následně se vám záclona roztrhne. Tomu můžete zabránit jednoduše tak, že do bubnu před začátkem praní spolu se záclonami vložíte speciální prací pytlík, který je běžně k dostání v obchodech se záclonami.

 Zdroj: textildomino.cz

Prací prostředky na praní záclon

Nejzásadnější je správná volba pracího prostředku. V případě, že do pračky vkládáte výrazné barevné záclony, doporučuji použít prací prostředek (v podobě prášku či gelu) na barevné prádlo, a to pokud možno co nejkvalitnější. Na pracím prášku nešetřete a kupujte vždy kvalitní výrobky. Balení, které se zdá na první pohled hodně drahé, vám tak díky tomu vystačí déle a finální rozdíl v ceně není tak vysoký. Společné s pracím přípravkem přidejte také voňavou aviváž, která vaše záclony zjemní a provoní celý dům či byt.


Čtěte také: Jak prát froté ručníky


Pověšení záclon po jejich vyprání

Fáze po vyprání záclon je rovněž velice důležitá. Záclony byste měli ihned po vytáhnutí z pračky pověsit zpátky na okna, a to ještě za vlhka.


TIP:

Záclony nežehlete, ale ani je nedávejte oschnout na balkon či terasu před dům na sluníčko!!!

  

 

Co tedy budete potřebovat k praní záclon?

Kvalitní prací prášek nebo gel

Aviváž

Prací pytlík

Volba pracího programu s nízkými otáčkami a teplotou vody 30°C

 

Jak dlouho praní záclon trvá?

Praní záclon v automatických pračkách, po nastavení  vhodného programu pro jemné prádlo, zabere přibližně 1 hodinu času.

 

Kolik praní záclon stojí?

Náklady na praní záclon se týkají zejména nákupu pracích prostředků a aviváže. Ideální je použít speciální prostředek na praní záclon, který je pro tento účel přímo určený.

 

Doporučujeme:

QALT prací prášek na záclony - 100 g – 17 Kč

Práškový bezfosfátový bioaktivní prací prostředek s vysokou prací a bělící účinností
Určen pro praní bílých i stálobarevných záclon ve všech typech praček. Spolehlivě odstraňuje šedý a žlutý nádech záclon. Lze jej použít i pro praní, bělení a odstraňování skvrn u běžného bílého a stálobarevného prádla při teplotách od 30° do 90°C.

Vystačí na jedno praní záclon

 

QALT EXCEL aviváž - 1 l – 39 Kč

EXCEL aviváž - 1 l je speciálně vyvinutá aviváž, která změkčuje prádlo a odstraňuje nežádoucí projevy antistatické elektřiny.

 

Přejeme příjemné praní.

 

Bohemiadrogerie.cz