Přeskočit na obsah »

Jak prát vlněné oblečení

Pořídili jste si na zimu teplý vlněný svetr, který byl pořádně drahý? Pokud si při jeho praní nedáte pozor, moc dlouho vám v šatníku nevydrží.

I když všechny svetry vypadají na první pohled stejně, je mezi nimi velký rozdíl, a to především v kvalitě. Vlněný svetr se tedy vyplatí hýčkat. Pokud ho budete správně prát a sušit vydrží vám krásný mnoho let.

Správná teplota vody

Jednou z nejčastějších chyb je praní na příliš vysokou teplotu. Lidé často dávají vlněné oblečení vyprat na oblíbený rychlý program, který však většinou pere na 40 °C. Tahle teplota je ale pro speciální materiály příliš vysoká. Oblečení může zplstnatět, ztratit elasticitu nebo se dokonce srazit. Základem je číst štítky na prádle, podle kterých snadno poznáte, jestli do pračky vůbec může. Pokud ano, zvolte program pro speciální materiály, jako je například vlna nebo ruční praní s nízkou teplotou do 30 °C. Používejte prací prostředek určený pouze na vlnu a jemné materiály.

Ruční ždímání

Pokud perete vlněné oblečení v ruce, je potřeba mít dostatek vody a jen ho jemně promačkávat. Vlna však vodu hodně saje a je velmi obtížné jí z oblečení dostat. Nezkoušejte proces urychlit ždímáním točivým pohybem, poškodili byste strukturu vláken. Oblečení raději zabalte do froté ručníku a opatrně vodu vymačkávejte.

Na ramínko nevěšet!

I když vlna schne velmi pomalu, nevěšte ji na ramínko. Svetr se tíhou vytáhne do délky a navíc se konce ramínka proznačí v partii ramen. Vlněné oblečení sušte nejlépe ve vodorovné poloze, například na ručníku položeném na nerozloženém sušáku. Nikdy ho nedávejte na přímé slunce nebo ke zdroji tepla.

Speciální prostředky na vlnu

              Qalt Vlník tekutý čistič                             Qalt prací prášek

                         na vlnu 1 l                                        na lvnu 600 g