Přeskočit na obsah »

5 praktických tipů, jak správně vyprat prádlo

Necháváte své oblíbené kousky oblečení raději ve skříni, aby se častým praním a nošením neponičily? Pak možná nevíte, jak o prádlo správně pečovat. Kvalitní pračka a prací prostředky nejsou samy o sobě zárukou toho, že vaše košile budou dokonale bílé a prádlo bude beze skvrn. Podívejte se na naše rady a tipy pro správné praní prádla, aby vám vydrželo dlouho krásné a svěží.

Tip 1:

Třiďte prádlo

Správné třídění je základ pro kvalitně a dobře vyprané prádlo. Bílé patří na jednu hromadu, barevné na druhou a tmavé na třetí. Na pračce je pak potřeba vybrat vhodný program a teplotu. S čím například perete bílé triko zdobené několikacentimetrovým černým logem či obrázkem? Jediná správná odpověď je s barevným prádlem! Prací prášky a gely určené na bílé prádlo totiž obsahují rozjasňovače a bělící prostředky, kvůli kterým nápisy a obrázky časem vyblednou. Do bílého proto patří pouze čistě bílé oblečení.

Prádlo

Tip 2:

S pracím prostředkem to nepřehánějte

Pro dosažení dobrých výsledků je klíčový také prací prostředek. Na trhu je nepřeberné množství sypkých i tekutých pracích prostředků přizpůsobených barvám i typům tkanin. Možná právě proto řešíte dilema, zda použít prací gel nebo prášek. Prací gel se lépe rozpouští i při nižších teplotách a nezanechává na prádle žádné stopy. Je také více koncentrovaný, a proto ho spotřebujete méně než klasického pracího prášku. Ideální volbou jsou gelové polštářky, ve kterých je přesně odměřená míra pracího prostředku.

V případě sypkého prášku rozhodně neplatí čím více, tím lépe. Pokud máte silně znečištěný oděv, přidáním většího množství prostředku nebude prádlo lépe vyprané. Právě naopak, zůstane na textiliích a dráždí pokožku. Pro silně znečištěné prádlo použijte napříklaQALT Q-GRAND tekutý odstraňovač skvrn, Qalt Atak práškový odstraňovač skvrn nebo Qalt Batole Antiflíček čistič skvrn.

U nás můžete vybírat z množství produktů, které jsou ekologicky šetrné nebo určené přímo pro děti a jejich citlivou pokožku. V naší nabídce najdete například prací prášek Qalt Batole, Qalt Excel Eco nebo prací gel Qalt Batole Color.

                           Qalt Batole Color                                                           Qalt Batole                                                               Qalt Excel Eco
                                 prací gel                                                                  prací prášek                                                                prací prášek

Tip 3:

Aviváže se nebojte, ale buďte opatrní

Díky aviváži bude vaše prádlo jemné a bude příjemně vonět. Použití aviváže se však vyhněte v případech, kdy to doporučuje výrobce prádla. Nejčastěji se jedná o outdoorové oblečení a funkční moirové prádlo. Aviváž by mohla snížit jejich schopnost odvodu vody a savosti.

Pro praní dětského prádla můžete použít Qalt Batole Balsam aviváž, která je vyvinuta speciálně pro jemnou dětskou pokožku.

Tip 4:

Snižte teplotu

Pro udržení stále krásných barev i pro úsporu nákladů perte prádlo na nižší teplotu. Moderní pračky umožňují prát prádlo na pouhých 15 °C s tím, že výsledek praní bude stejný jako při 40 °C.

Tip 5:

Jak prádlo sušit?

Sušení prádla venku za slunného počasí působí velmi idylicky, kombinace vlhka a přímého slunce však může prádlo poškodit a vyšisovat barvy. Po vyprání prádlo z pračky ihned vytáhněte a pověste, zabráníte tak vzniku plísní a pomačkání.

Sušičky jsou dnes již k prádlu velmi šetrné a ušetří čas s věšením a sbíráním prádla. Je však nutné kontrolovat, které prádlo je do sušičky vhodné. Obecně platí, že na sušení není vhodná vlna, viskóza, hedvábí nebo trička s nažehlovacími obrázky.